Haberler

İESP SOP Projeler Fuarı Bakanımız Sn. Prof. Dr. Vedat Bilgin'in Katılımıyla Ankara'da Düzenlendi

Tuesday, 22 November 2022, 1:47 PM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği eş finansmanı ile yürütülen projeler; 17 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde bir araya geldi. Saat 10.00’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Prof. Dr. Vedat Bilgin’in teşrifiyle gerçekleştirilen Fuar Açılış Töreni, İKG PRO Instagram hesabından canlı olarak yayınlandı. Türkiye’nin dört bir yanından davet edilen 81 hibe projesinin standının yer aldığı fuar saat 14.00 itibariyle halkın katılımına açıldı.


Proje faydalanıcılarının, proje faaliyet ve çıktılarını paylaştıkları fuarda; Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen uygulamalara yer verildi. Fuar ziyaretçileri, projeler hakkındaki detaylı bilgileri doğrudan ilgili kurum ve kuruluşlardan aldı.


İESP SOP Projeler Fuarı Açılış Konuşmaları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Prof. Dr. Vedat BİLGİN’in teşrifiyle düzenlenen açılış töreni saat 10.00’da başladı. Açılış töreninde, sırasıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Sn. Süreyya ERKAN, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sn. Nikolaus MEYER-LANDRUT ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Prof. Dr. Vedat BİLGİN açılış konuşmalarını yaptı. Açılış konuşmaları ile İKG PRO hakkında ve İESP SOP altında yürütülen projelere ilişkin tanıtıcı kısa filmler gösterildi.

Açılış konuşmasını yapan Bakan Bilgin, İstanbul'daki terör saldırısını kınayarak, "Teröre yataklık edenlerin ya da onların yandaşı olanların demokrasi kavramını kirletmeye hakkı yoktur. Onlar, aşağılık bir cinayet eyleminin taraflarıdır. Onların maskesini her ortamda düşürmek mecburiyetindeyiz. Demokrasi ve insan haklarını savunmak için bu bizim temel görevimizdir" dedi.


'Modernleşme Aynı Zamanda Meslekleşmedir'

Fuarın önemine değinen Bakan Bilgin, Türkiye'nin modern bir topluma doğru büyük mesafe katettiğini belirterek, "Türkiye, 30 yıl içerisinde tarımsal bir toplumdan modern bir topluma doğru demografik olarak büyük bir mesafe katetmiştir ve bu süreç devam etmektedir. Modernleşme, aynı zamanda meslekleşme, endüstriyelleşme demektir. Bu ikisi aynı zamanda eğitimi gerektiren, eğitim organizasyonlarını ve eğitim süreçlerini farklılaştırarak, ileriye taşıyan bir süreçtir. Dolayısıyla mesleklerin niteliksel derinlik kazanması, fevkalade önemlidir. Görüyorum ki; bu Avrupa Birliği ile yapılan projelerin çoğu eğitimle ilgilidir ve meslekleşmeyi fonksiyonel hale getirecek nitelikler kazandıracak bir eğitimdir. Bu, fevkalade önemlidir" diye konuştu.


Bakan Bilgin, gerçekleştirilen projeleri eğitim alanlarından çıkararak, istihdam yaratıcı etkilerini toplumla buluşturacaklarını söyleyip, "Tabi bu aşamada Avrupa Delegasyonu ile yaptığımız çalışmalarda, bu projeleri daha da ileriye taşıyacak bir program hazırladık. Özellikle doğrudan doğruya iş gücüne farklı nitelikler kazandıracak projeler arka arkaya programımız içerisindedir. Bu programlarda, bu iş birliğini elle tutulur istihdam yaratıcı etkileriyle Türk toplumuyla tanıştıracağız. Bu projeleri, sadece eğitim ortamlarında gerçekleştirilen faaliyetler olmaktan çıkarıp, elle tutulan neticeleri olan projelere dönüştüreceğiz" dedi.


Türkiye'nin, uluslararası krizlerin çözümünde oynadığı role de değinen Bakan Bilgin, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın girişimi ile tahıl krizinin çözülmesi başlı başına büyük bir meseledir. Türk devlet başkanının burada sorun çözücü bir rol oynaması elbette, Türkiye'nin tarihsel kimliği ile de uyumlu davranışlardır. Bütün bu gelişmeler içerisinde barıştan yana, teröre ve insanlık düşmanlarına karşı bir yerde duruyoruz. Bunu Türkiye'nin potansiyelini harekete geçirecek, bugün üzerinde konuştuğumuz projeleri çeşitlendirip, daha da zenginleştirmek durumundayız. Bunu gerçekleştirdiğimiz zaman Türkiye'nin barış kurucu rolünün de daha da büyüyeceğine inanıyorum" diye konuştu. Bakan Bilgin, konuşmaların ardından fuar alanını ziyaret ederek, projeler hakkında bilgi aldı.


Türkiye’de Eşi Benzeri Olmayan Uygulamalar

Projeler Fuarı’nda 7 bölgeden 81 hibe projesi stant kurdu. Proje yürütücüleri yerel çözümlerini ve başarılı uygulamalarını ilgililerine ve birbirlerine sunma fırsatı buldu. Katılımcılar, İstanbul’da ziyarete açılan gök evinden (planetaryum), Sivas’ta iş sağlığı güvenliği eğitimlerinde kullanılmakta olan sanal gerçeklik uygulamasına, Gaziantep mutfak sanatları standından, Eskişehir’de tasarlanan animasyon filmlerine kadar istihdam, eğitim ve sosyal politika alanlarındaki birçok proje uygulamasına tanıklık etti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Daire Başkanlığı başta olmak üzere pek çok kurum standında yer alan sanal sergi uygulaması, bulmacalar, metin portreleri, çeşitli aktivite ve sürprizler katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. İESP SOP Projeler Fuarı saat 18.00’de sona erdi.