Haberler

Kasım Haberlerimiz

Thursday, 8 December 2022, 1:07 PM

ECE Projesi ile Kurulan Prefabrik Anaokulları Ziyaret Edildi

Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Lutfihak Alpkan, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Petek Aşkar ile Başkanımız Sayın Süreyya ERKAN “Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Arttırılması Doğrudan Hibe Projesi (ECE Projesi) ” kapsamında kurulumu yapılmış 2 prefabrik anaokulunu 1 Kasım 2022 tarihinde Samsun’da ziyaret etti. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut ve beraberindeki Büyükelçilerin de Bakan Yardımcılarımız ve Başkanımıza eşlik ettiği ziyarette konuklar ve anaokulu öğrencileri bir araya geldi; prefabrik sınıflarda eğitim alan çocuklarla birlikte oyunla öğrenme etkinliklerine katılım sağladı.

Proje kapsamında şimdiye kadar 23 ilde 180 adet prefabrik anaokulu kurulumu tamamlandı. Toplamda 600 sınıfı bulunan 300 prefabrik anaokulunun kurulması için ise çalışmalar devam ediyor.

Başkanımız Sayın Süreyya Erkan’a Plaket Takdim Edildi

Başkanlığımızın Sözleşme Makamı, Türkiye İş Kurumu’nun ise Faydalanıcısı olduğu Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Projesi aracılığıyla kadın girişimciliğine sağladığı katkılar dolayısıyla projenin Yürütücüsü Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından 3 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen etkinlikte Başkanımız Süreyya ERKAN’a bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Programın etkinliğinin değerlendirildiği ve programdan faydalanan kadın girişimcilerin başarı öykülerinin de dinlendiği faaliyette Türkiye’de kadın girişimciliğinin geleceği ve yapılması gerekenler tartışıldı. 

Bir Projemizin Daha Açılışı Gerçekleştirildi

Metal ve Metalurji Sektöründe Yenilikçi Teknik ve Mesleki Yeterlilik Geliştirme Merkezi (IN-TECH) Projesi Açılış Konferansı 4 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof.Dr. Vedat BİLGİN, Başkanımız Sayın Süreyya ERKAN ve Büyükelçi Sayın Nikolaus Meyer-Landrut’un açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği projede işgücü piyasasına duyarlı ve ileri teknolojiler konusunda kaliteli eğitim sağlayan bir Sektörel Yetkinlik Geliştirme Merkezi’nin kurulması ile metal ve metalurji sektöründeki işgücünün beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor

İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi Tanıtım Konferansı Düzenlendi

Türkiye İş Kurumu tarafından yürütülen “İş ve Meslek Danışmanlığı Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi“nin 3. Yönlendirme Komitesi ve Proje Tanıtım Konferansı 9 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Başkanımız Sn. Süreyya ERKAN ve AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Laurent GUIRKINGER’in açılış konuşmalarını gerçekleştirmiş olduğu Konferansta “Kamu İstihdam Hizmetlerinde Dijitalleşme ve Sosyal İçerme” konulu bir panel düzenlendi.

Proje sayesinde Türkiye İş Kurumu’nun kurumsal kapasitesinin artırılması ve iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

İESP SOP Projeler Fuarı Yoğun İlgi Topladı. 

Türkiye’nin dört bir yanındaki projelerimizin 17 Kasım 2022 tarihinde Ankara’da bir araya geldiği İESP SOP Projeler Fuarı, Bakanımız Sn. Prof. Dr. Vedat BİLGİN, Başkanımız Sn. Süreyya ERKAN ve Büyükelçi Sn. Nikolaus MEYER-LANDRUT’un açılış konuşmaları ve film gösterimleriyle başladı.

Toplamda 7 bölgeden 81 hibe projesinin stant kurduğu fuarımızda katılımcılar, İstanbul’da ziyarete açılan gök evinden (planetaryum), Sivas’ta iş sağlığı güvenliği eğitimlerinde kullanılmakta olan sanal gerçeklik uygulamasına, Gaziantep mutfak sanatları standından, Eskişehir’de tasarlanan animasyon filmlerine kadar birçok proje uygulamasına tanıklık etti.

Kurum stantlarında yer alan sanal sergi uygulaması, bulmacalar, metin portreleri, çeşitli aktivite ve sürprizler katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Fuar günü özelinde sosyal medya hesaplarımız üzerinden bir de sürpriz hediye çekilişi düzenlendi. 

Çekiliş sonuçlarımız sosyal medya kanallarımız üzerinden ve web sitemiz üzerinden duyurulacaktır. 

Sektörel İzleme Komitesi Temsilcileri 12. Kez Bir Araya Geldi

Bakanlığımızın Program Otoritesi olduğu Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II), İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı’nın 12’inci Sektörel İzleme Komitesi Toplantısı 23 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Başkanımız Sn. Süreyya Erkan ve AB Türkiye Delegasyonu Mali İşbirliği Başkanı Sn. Andre Lys eş başkanlığında ilgili tüm tarafların katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektöre genel bakış, projelere ilişkin son durum ve program hedeflerine yönelik ilerlemeler değerlendirildi.