Haberler

Mayıs Haberlerimiz

Tuesday, 7 June 2022, 9:44 AM

Aksiyon Dokümanı Hazırlama Eğitimi Düzenlendi

IPA III dönemi için proje fikirlerinin tasarımına yönelik olarak düzenlediğimiz Aksiyon Dokümanı Hazırlama Eğitimimiz 9 - 10 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlendi. Proje fikirleriyle fark yaratmak isteyen kurumlarımızın değerli temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen eğitim kapsamında, yeni dönemde uygulanması planlanan kurumsal projelerin doğru tasarlanabilmesi için bilinmesinde fayda olan temel konular katılımcılar ile paylaşıldı.

Avrupa Günü Kutlamaları

Avrupa Günü kutlamaları kapsamında Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'un ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona 9 Mayıs 2022 tarihinde Başkanımız Sayın Süreyya Erkan, Daire Başkanlarımız Uğur Güneş, Osman Murat Çetin ve AB Uzmanlarımız ile birlikte katılım sağladık.

Konteyner Ana Sınıfları Hizmete Açıldı

Erken Çocukluk Eğitiminde Kalite ve Erişimin Artırılması (ECE) Projesi kapsamında hizmet verecek konteyner ana sınıflarının açılışı 16 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi. Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Lutfihak Alpkan ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Petek Aşkar'ın yanı sıra Avrupa Birliği Başkan Yardımcısı, UNICEF Türkiye temsilcisi ve Başkanımız Süreyya Erkan'ın da katılımlarıyla gerçekleşen kurdele kesme töreninde okul öncesi eğitim materyalleri ve mobilyaları ile hizmete sunulan konteyner ana sınıfı ziyaret edildi. 

ECE Projesi kapsamında toplamda 300 adet olacak konteyner ana sınıflarının tamamının kurulumu ile her yıl 30.000 çocuk erken çocukluk eğitiminden yararlanacak. 

METEK Hibe Faydalanıcıları İçin Eğitim Verildi

İESP SOP altındaki Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Arttırılması Operasyonu (METEK) Hibe Faydalanıcıları için düzenlenen Hibe Projelerinde Satın Alma ve İhale Süreci konulu eğitimimiz 16 – 17 Mayıs 2022 tarihlerinde yapıldı. İki gün süren eğitim programında, faydalanıcılarımız satın alma ve ihale sürecinde AB usullerine ilişkin bilgilendirilmiş oldu.

Gaziantep Ticaret Odası VOC-TEST Merkezi Açılış Töreni Düzenlendi

Gaziantep Ticaret Odası Sınav ve Belgelendirme (VOC-TEST) Merkezi Projesi kapsamında gastronomi alanında kurulan Merkezin açılış töreni Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'un ve Başkanımız Sn. Süreyya Erkan’ın da katılımıyla 17 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Kebapçı, pideci, pastacı ve genel alan sorumlusu mesleklerinde belgelendirme sağlayacak Merkez aracılığıyla sektörde ihtiyaç duyulan nitelikli ve belgeli iş gücü ihtiyacı giderilerek, eğitimli personel bilincinin geliştirilmesi hedefleniyor. 

Hibe Projelerimizle İletişim Alanında İş Birliği Çalışmalarımızı Güçlendiriyoruz 

Çevrimiçi iki ayrı etkinlik halinde gerçekleştirdiğimiz İletişim Ağı Bilgilendirme Toplantılarımız kapsamında 27 Mayıs 2022 tarihinde Hibe faydalanıcılarımızla buluştuk. 

Toplantıda iletişim ve görünürlük çalışmalarında iş birliğini artırmak ve karşılıklı diyaloğumuzu güçlendirmek amacıyla ortak etkinlik takvimimizi, etkinlik organizasyonunda ve içerik oluşturmada ortaklık stratejimizi ve sosyal medyanın daha etkin kullanımına yönelik yöntemleri birlikte değerlendirdik. İKG Akademi’den maksimum düzeyde faydalanabilmek için neler yapabileceğimizi konuştuk. Faydalanıcılarımızın önerilerini aldık. 

Toplantıda kullanılan sunumlara akademi.ikg.gov.tr web sitemizden erişim sağlayabilirsiniz. 

Sektörel İzleme Komitesi Temsilcileri 11. Kez Bir Araya Geldi

Bakanlığımızın Program Otoritesi olduğu Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II), İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı’nın 11’inci Sektörel İzleme Komitesi Toplantısı 31 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

Başkanımız Sn. Süreyya Erkan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı ve Birinci Müsteşarı Sn. Angel Gutierrez Hidalgo eş başkanlığında ilgili tüm tarafların katılımıyla gerçekleşen toplantıda sektöre genel bakış, projelere ilişkin son durum ve program hedeflerine yönelik ilerlemeler değerlendirildi. Toplantı bir sonraki toplantı tarihinin belirlenmesinin ardından sona erdi.